Bir Yolcunun Savları

Uzun süredir ama özellikle son aylarda anlam, hayat, ölüm, an, nedensellik üstüne kafa yorarken kendimi genellikle bir boşlukta ordan oraya savrulan biri olarak görüyorum. Bunun sebeplerinden bazıları, hem bu konuları konuşacak, derinlemesine kafa yoracak insanlarla doğru ortamlarda bir araya gelememem; bazılarının ise benden çok uzakta olmaları. Ama bu sebeplerin en güçlüsü olarak, okuduklarımın, bilgi dağarcığımın, düşünce anlayaşımın yetersiz olmasını görüyorum.

Fakat bu savrulmalarımın bir noktasında Eski Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un Milattan Sonra 2. yüzyılda yazdığı “Kendime Düşünceler” (bazı yayınlarda direk “Düşünceler” olarak bulabilirsiniz) adlı eserine rastladım. Marcus Aurelius kendi zamanında “Filozof İmparator” olarak anılan bir lidermiş ki, kendisinin yaşamla ilgili düşünceleri bence aktarılmayı hakediyor.

Aşağıya kendisinin yazdığı notların bir kısmını, Beethoven’ın bir eseriyle birlikte iliştiriyorum.

“İnsanın yaşamı kısa bir süre devam eder. Doğamız dönüşüm halindedir, algılarımız belirsiz, bedenimiz çürümeye mecbur, ruhumuz kargaşa içinde, kaderimiz tahmin edilemez, ünümüz güvenilmez durumdadır. Bedenimize ait olan şeyler bir nehirdir, ruhumuza ait olan şeyler ise bir rüya veya bir yanılsamadır. Yaşantımız yabancı bir ülkede yapılan bir yolculuğa  ya da bir sefere benzer. Ölümden sonra olacak şey unutulmaktır. Korumamız gereken tek bir şey var o da felsefe. Bunun için içimizdeki koruyucu ruhu el değmeden koruyabilmeliyiz. Daima zevklere ve acılara hakim olmalı, iki yüzlü davranmamalı, düşüncesizce iş yapmamalıyız. Diğer insanların yaptıklarından bağımsız olarak böyle davranmamalıyız. Ayrıca kendimize ait olan her şeyi sanki aynı kaynaktan çıkmışız gibi almalıyız. Sakince ölümü beklemeliyiz. Çünkü ölüm bir canlının oluştuğu öğelerin serbest bırakılmasından başka bir şey değildir. Eğer bizi oluşturan öğelerin dönüşmesinde korkacak bir şey yoksa neden o öğelerin tamamen dönüşmesinden ya da dağılmasından korkalım ? Bütün bunlar doğaya uygun şeylerdir ve doğaya uygun olan hiçbir şey kötü değildir. Bu kitap Karnuntum’da* yazıldı.”

Not : Karnuntum yani bugünkü Doğu Viyana, Marcus Aurelius MÖ 170’li yıllarda burada bir Germen kabilesi olan Marcomanni’ye karşı uzunca bir süre savaşmıştır.

Afiyet olsun 🙂 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *