Noluyo olum bu müzik piyasasına, dinlicek adam kalmadı diyenler için geliyor !!!

Şimdi tabi biliyorsunuz, uzun zamandır ( en azından benim için ) Türkçe müzik böyle sıkıcı bir hal aldı. Hep aynı adamlar aynı şarkılar falan, öyle bü bü bü etrafta dolanan incik cıncık şeyler. Lakin siz değerli okurlarım için takip edilesi 3-5 tane grup yazacağım. Tabi bunları bilenler biliyor lakin, benim çevremde bu grupları bilen çok olmayınca, üstümde bir sorumluluk hissedip bu adamları biraz daha yayma misyonunu edindim. Neyse lafı uzatmadan konuya geçiyorum.

1 ) Büyük Ev Ablukada

Şimdi bunların ağababası yukarda ismi yazılı olan gruptur. Kendileri İstanbul camiasının bağrından kopup cici cici müziklerini bizlere tattıran, koloni halinde yaşayıp tek bir kaptan müzik yiyen bir gruptur.  İsimlerini ikinci yeni edebiyat akımının önemli şairlerinden olan Turgut Uyar’ın yine kendisi kadar tatlış bir şiirinden almaktadırlar. Bu yönleriyle ikinci yeni “Anadolu Rock” hareketini başlattıkları söylentilerini etrafta yayılmaya başlamıştır. Hatta Hatta öyle bir gruptur ki kendileri, birinin aklına bir akor gelse o akorun diğerlerinin de aklına geldiğine dair söylentiler dost meclislerinde ve fısıltı gazetesinde kulaktan kulağa dolaşmaktaymış. Grup, Afordisman Salihins ve Canavar Banavar isimli iki adet kurucu üyeye sahip olmakla birlikte şu an aldığımız bir habere göre bir çok ünlü ve paparazzi programlarında ismi geçen üyeye sahipmiş ( Bizden söylemesi :/ ). Kendilerinin ailelerine allahtan sabır diliyor ve sizleri aşağıdaki şarkılarla başbaşa bırakıyoruz 😉 ( Tabi şimdi cevap hakkı doğdu, eğer olay öyle değilse bize ulaşın ) .

 

2 ) Yüzyüzeyken Konuşuruz

Valla ikincilik yarışı aslında çok da zorlu değildi. Kendileri benim bildiğim kadarıyla 2011 yılından beri Youtube üzerinde şarkılarını takılmaç usulü ile dinleyicilerine ulaştırmaktadırlar. Bu olayın çekirdeğinde Kaan Boşnak adlı zatıalileri bulunmaktadır, kendisine bir süre sonra çeşitli badireler atlatılarak Engin Sevik eklenmiştir. Kendileri çılgınlar gibi la minör akorunu kullanarak yaptıkları  hunharca güzel şarkılarla bilinirler ( Hea  ne var Arctic Monkeys’de yapıyor diceksiniz, lakin bana “no problem” zaten 😉 ) . Grup genelde “Kadıköy Ahalisi” ile eşleştirilmiştir, lakin kendilerinin ilk aşamada Kadıköy ile hiç alakaları bulunmamaktaymış ( Bknz link ). Kaan Kesmeşeker grubundan Cenk Taner’i örnek alınca işler Kadıköy taraflarına kaymış. Neyse lafı fazla uzatmıyor ve sizi en sıkı şarkılarıyla başbaşa bırakıyorum.

 

3) Son Feci Bisiklet

Ve sonunda bir Ankara’lı gruba gelmiş bulunmaktayız. Hea Ankara’yı çok beğendiğimden değil ama 7 yıl Ankara’da yaşayınca insanda ufak da olsa bir aidiyet duygusu oluyor tabi. Neyse gruba geri dönecek olursak, müzikal anlamda Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan bir tık daha dolu bir grup olduğunu söyleyebilirim. Bir de Son Feci Bisiklet’te  metaforların diğer gruplara göre biraz  daha fazla kullanıyorlar gerçi metafor kullanımında kimse “Adamlar” adlı gruptan daha iyi bir noktaya gelemez ama şimdi buranın konusu değil. Grup Arda Kemirgent çevresinde kurulmuş ve şimdlik 4 kişilik bir ekip olarak hayatlarına devam etmektedirler. Şimdiye kadar benim bildiğim 8 şarkıları bulunmaktadır. Kendilerinin en civcivlileri şunlardır efenim,

 

4) Yok Öyle Kararlı Şeyler

Valla ne yalan söyliyim bu grubu yukardaki 3 gruptan daha geç keşfettim. Dolayısıyla kendileri hakkında öyle janjanlı laflarım yok çünkü daha derinlemesine bir araştırma yapıp kendilerini özenle dinleme fırsatım olmadı. Dolayısıyla bu grup hakkında yorumu söylicek lafı olan varsa, yorumlarda çekinmeden yardırabilirse çok sevinirim. Lakin aşağıda güzel şarkılarını bulabilirsiniz tabi ki 🙂

 

5) Kalben

Şimdi tabi Kalben’in durumları biraz karışıkmış okuduğum kadarıyla. Aslında kendisini sahnelerde görmemiz 3-4 yıl öncesine dayanıyormuş.  Ama çeşitli sebeplerden galiba biraz da üşengeçlikten müzik yapma fikri değilse bile bununla hayatına yön verme fikri çok geç hayat bulmuş. Tabi tüm bunları başlatan süreç Kalben’in Sofar İstanbul Konseri olarak kayıtlara geçmiştir. Sofar İstanbul konserinden sonra da zaten olan oluyor. Umarız Kalben’i ortalıklarda daha çok görürüz, müziğini dinleriz. Kendisine burdan saygı ve selamlarımızı gönderiyor ve sizleri iki güzel parçasıyla baş başa bırakıyorum.

 

6) Adamlar

Efenim bilirsiniz, assolist her zaman sona koyulur. Bu adamlar adam gibi adam oldukları izlenimi uyandırıyor bende. Adamların metaforları da metafor gibi, duruşları da tokat gibi geliyor insana. Garip garipli cips poşetlerinin arkasına koymadıkları sözleri sayesinde vallahi kafaları başka türlü çalıştırtıyolar. Kendilerinin önceki isimleri “Halimden Konan Anlar” olarak geçer. İşin asıl kurucusu Tolga Akdoğan zatıalileridir. Galiba en az anlatılması gereken grup budur. Yapmanız gereken tek bir şey var, sadece dinlemek. Sonrasında belki biraz da kafa yorarsınız ( Benden tavsiye çok tatlı oluyor 😉 ).

 

 


Efenim şimdilik buralar böyle, eğer sizinde aa bak Berkay şöyle güzel grup var abi harika müzik yapıyorlar dediğiniz bir durum olursa, yorumlar kısmına abanırsanız çok sevinirim.

Ayrıca tüm bu grupların yer aldığı Soundcloud üzerinde naçizane bir dinleme listem mevcut. Kendisine aşağıdan erişebilirsiniz. Burda da “like”ları, “comment”leri yaparken elimizi korkak alıştırmakssak sevinirim. Efenim hepiniz sağlıcakla kalın, hadi öptüm bye 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *