DrinKIT vs Vessyl !!!

Merhabalar merhabalar merhabalar, size yine 8975. doğum günüm blablası yapmicam. Bu son 2-3 haftadır arkadaşlarımın “aaa bak abi şu senin bardak değil miydi ?” ve “abi senin bardağı yapmışlar” gibi alt başlıklar altında sürekli karşıma çıkan eski bir girişimimin öz değerlendirmesini ve hikayesinin anlatacağım bu yazıda.

Bu yazının konusunun tam göbeğinde yer alan şeyi anlatim tabi ilk önce, bu hikayenin tam göbeğinde bir girişim fikri yatıyor. O fikir de, içindeki sıvının ne olduğunu ve ne kadar olduğunu anlayabilip, internete veri transferi yapabilen bir bardak. Biz o zamanlar adına “DrinKIT” demiştik, Amerikalı kardeşlerimizde sonrasında öğrendik ki biz projeye başladıktan 10 ay sonra tanıtımı başlayan ürünlerine “Vessyl” adını vermişler. Bknz “DrinKIT” yukarda “Vessyl” i de aşağıda görebilirsiniz.

vessly

Peki bu yazıda neler olacağını size kabaca anlatim sonra da hikayenin en başına dönücem çünkü. Siz kıymetli ve haşmetli okuyucularım bu yazıda biz “DrinKIT” i neden yapmak istedik, neden yapamadık sorularına cevap bulacaksınız. Şimde işin en başına dönelim.

Tarih 2013 Ağustos, yer İstanbul,  ben Startup Kitchen‘ın teknoloji kampındayım. O eğitimlerin birinde beyin fırtınası yaparken böyle bir şey olsa baya güzel olurdu diye sallamıştım bu fikri. Sonra bu fikir üzerine 3-4 dakika konuşup, eğitim kaldığı yerden devam etmişti lakin o andan sonra ben dalgalar halinde büyüyen bir akımın etkisine kapılmıştım. Bakınız aşağıda mevcuttur kendisi,

Biraz fikri sorguladıktan sonra

1) Neden olmasın ya ?

2) Olum baya güzel fikir aslında !

3) Yalnız cidden güzel fikir, yapan var mı ki la bunu ?

Biraz google search yaptıktan sonra . . .

4) Oha yapan yok nasıl yok abii kesin yapılamıyodur ondan yoktur !

Biraz sensör tarama araştırması yaptıktan sonra . . .

5) Yalnız varyaaaaa ben bunu bir yaparım, sonra da bir satarız kiiiiiiii !!!!!

Zaten 5. aşamaya gelmem 2013 Eylül’ün ortasını bulur. O sırada ben üniversitenin son senesine başlamışım girişimci olucam ben diye etrafta dolanıyorum ama hani baya bir bilgisizlik ve cahiliyet hakim bana, hani ne siz sorun ne ben söyliyim. Neyse o cahiliye dönemini yoğun okumalarla  belli bir ölçüde kırmıştım.

Konuyu dağıtmadan ben ortak aramaya başlıyorum. O zamanki ortağım şimdi Cambridge‘de masterını yapan Efe Sürekli‘ yi buluyorum. Projeyi ona anlatıyorum, işte biz hemen prototipi yapmaya başlıyoruz. Sonra şirketin ismine “Innovaction” diyoruz. Sonrasında da baya tasarımdan yoksun bir halde de olsa bu bardağı yapabileceğimizi gösteren prototipi hayata geçiriyoruz. Devamında ekibe o zamanki tasarımcımız Fatma Köstekli katıldı. Kendisi üründen tutun da sitemize kadar tüm tasarımlarımızı yaptı. O tasarımlar için bknz aşağıda,

drinkit web-01

Durum böyleyken çok bariz bir şekilde bize para gerekiyordu. Çünkü ben bu ürünü 1-2 tane üretip satıp sonra onden gelen parayla biraz daha üretip satıp falan böyle bir bootstrapping stratejisi ile yola çıkamayacağımı düşünüyordum. İlk olarak 3F’ye gittim para için, gerçi türkçesi 3 A oluyor ( Arkadaşlar, Aile ve Aptallar ). Onlarda para yoktu o zamanlar ( gerçi hala yok 😀 ). Sonra gidilecek yer çok net melek yatırımcılar ve erken aşama yatırım yapan risk sermaye fonlarıydı.

Hani allah var Türkiye’deki tüm yatırımcıları dolaştım onların kapılarında yattım, dağları tepeleri aştım diyemem. Normal ölçülerde yapılan bir çalışma sonucu yaklaşık 5 tane yatırımcıyla görüştüm. Kimseden para bulamadık. Peki neden para bulamadık ?

1) Türkiye’deki yatırımcıların çoğu, yarım yamalak çalışan bir prototipe ve ( bizce ) sağlam bir ekibe ve fikre para yatırmıyorlar.

2) Biz ,yukardada dediğim gibi, tüm yatırımcıları gezip, dağları tepeleri aşmadık yani, yeterince ısrar etmedik. Dolayısı ile 3-5 kapı suratımıza kapanınca, başka kapıları zorlamak yerine geri döndük sadece.

3) Biz o dönemde de, işte bu bardağı böbrek hastalarına mı satıcaz yoksa fitness guy’lara mı satıcaz ? Eğer fitness guy’lara satıcaksak 99 TL’den mi satıcaz ? Sizce bu ürün ne kadar büyük bir  problemi çözüyor ? Gibi yatırımcıların bizim hedef marketimizle ilgili sorularına net cevaplar veremedik. Net cevap verdiğimiz zaman da altlarını yeterince dolduramadık.

4) GLOBAL düşünemedik.

Tabi işler böyle oluınca da, bu iş fikrinden vazgeçip, aklımızdaki diğer iş fikirlerine yoğunlaştık. Sonrasında da “Vessyl” çıktı zaten baya da haber oldular aslında. 2014 Haziran’ın ortaları gibi tanıtımlara başladılar, zaten tüm uluslararası teknoloji bloglarında haber oldular kendileri. Ben de 1-2 tane twit atmıştım, onlar haber olduktan sonra. Bknz aşağıda,

twit

Bunu takip eden ayların birinde biz Innovaction’ı kapattık. Başka ekiplerle başka sorunları çözmek için, başka girişimler kurduk.  Ve herkes mutlu yaşadı 😀 😀 :D.

Şimdi bu yazıdan alacağınızı almışsınızdır zaten. O kadar yazdık, yazıyı özetini geçtirip tekrar yazdırmanın bir manasını görmüyorum. Ayrıca “Vessyl” güzel bir üründür, adamlar da harika bir girişim bence. Desteklemek lazım çocukları :D.

Benim siz değerli okuyucularımdan asıl istediğim şu, zaten Türkiye’de girişimle ilgili içerik az, zaten insanlar başarısızlıklarını gözler önüne sermekten hiç ama hiç hoşlanmıyor. Durum böyleyken acaba, daha önce başarısızlıkla sonuçlanmış iş fikirlerine sahip girişimciler ( burdan 80 milyona sesleniyorum :D:D:D ) bu başarısızlık hikayelerini ekosistemle paylaşsalar güzel olmaz mı ? Biz de genç girişimciler olarak, heeeaeeaea olum bak o iş öyle olmuyormuş diyebilelim. Valla böyle yazılar artsa bence baya güzel olurdu. Neyse konuyu fazla uzatmıyorum.

Efenim büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyor. Sizleri yukarda yazdığım şeyleri düşünmeniz için aşağıdaki şarkıyla başbaşa bırakıyorum.

Saygılar.

3 responses

  1. Sağol Giray, gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye’den milyar dolarlık teknoloji girişimi çıkana kadar durmak yok 🙂 !

  2. Berkay bence fikre hala inanıyorsanız durmanız için hiç bir sebep yok. Şuan mutlaka başka iş fikirleriyle uğraşıyorsunuz ama Vessyl’in çıkması bence sizin için olumlu bir gelişme. 3M $ yatırım da almışlar (http://www.crunchbase.com/organization/mark-one) . Zaten bu iş fikriyle ilgili bir know-how’ınız da var, biraz daha sağlam bir prototip ve Vessyl argümanıyla yatırımcılara giderseniz güzel şeyler olabilir. Tasarımı da baya iyi olmuş bu arada 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *