8968. GÜNDEN MERHABALAR MERHABALAR MERHABALAR !!!

life-is-a-journey-1
Yukarda dediğim gibi hayatımın 8968. gününden herkese merhabalar. Bugünün, yeni yılın ilk gününe denk gelmiş olması ilginçmiş gibi davranmanın bir manası yok tabi, bu yazının olayı zaten yeni yılın ilk günün olması. Neyse aslında bu yeni yıl geyiklerine falan pek inanmayan biri olduğum için ( zaten bundan önceki 3 yılbaşında evde kendi kendime takılmacalar yapmışımdır ) yaşadığın gün sayısı bana daha anlamlı gelmiştir. Liseden beri kendimi 10000. doğum günüme hazırlamışımdır. O günle ilgili hayallerim olmuştur. Tabi o zaman 10000. güne daha yıllar yıllar olduğu için atış serbest bir şekilde yardırıyordum lakin 10000. doğum günüme yaklaştıkça işler ciddiye binmeye başladı. 10000. doğum günüme 3 yıldan az bir zaman kaldı anlayacağınız üzere, ki kendisi 29 Ekim 2017’dir. Cumhuriyet bayramıyla aynı gün olması, işin içine daha güzel de bir hava katmıyor değil hani :D.

Peki bu gün olayı nerden geliyor diye soracak olursanız. Bir kere bu yıl kavramı bana pek bir şey ifade etmiyor açıkçası, yani benim için ocak 1 ile haziran 28 arasında hiç bir fark yok. O zaman ben de kendi zamanımı kendim belirliyim dedim.  İşler böyle olunca da gün kavramı bana daha çekici geldi. şöyle ilgi çekici aslında, hepimizin 80 sene yaşayacağını varsayarsak ( ki kanser falan bu kadar elektronik cihaz her tarafımıza girip, kötü beslenmenin dibine vurdukça o 80 sene yalan gibi ama neyse ) bu 29200 gün ediyor. Bu sayının anlamı, normal bir insan, ( gün içindeki uyumaları da göze alırsak ) 35000 defa uyuyup uyandıktan sonra, 35001. defasında sadece uykuya dalacak ve uyanamayacak. Sonrasını valla ben de bilmiyorum :D. Yani anlatmaya çalıştığım gün kavramı daha çok gözümüzün önünde,  daha bizle birlikte yaşayan bir olgu. Müdahele etmesi ve müdahil olması daha net bir zaman aralığı. Ve aynı zamanda gün kavramı daha net anlaşılır bir ( en azından benim için ) matemetiksel bir gerçekliğin üzerine kurulu. Bir sonraki paragraf biraz sert sorularla devam edecek onun şimdilik bu şarkıyı dinleyin sonra, yazıyı okumaya devam edin derim. Yoksa durup duruken size felsefe tarihi kitapları aldırmayalım ( Ama şimdi o kadar yazdık, kapsamlı bir şey ararsanız Afşar Timuçin’den Düşünce Tarihi adlı kitabını öneririm )

E işler böyle olunca, abi biz yaşıyoruz da noluyor ??? Ya da neden yaşıyorum ? Gibi soruları daha önce kendinize sormadıysanız acilen sormanızı tavsiye ederim. Yoksa yukarda matematiği koydum ortaya, sonra son 10000’ne yaklaştıysanız işler sıkıntıya girmesin :D. Olaylar böyle olunca ben de vakti zamanında her 1000 günde bir ben kutlama yapıcam aynı zamanda da 10000. yaşama günüm için harika hedefler koyucam demiştim. O hedef ve kutlamalar bir kenarda dursun bu yazıda kendime yeni günlük hedefler koyuyor ve bunları ara ara yapabilme durumuma göre güncelleyeceğimi sizlere bildiriyorum.

1) Yahu şu kitap okuma işini bir düzene oturtmak lazım. Günde 40 sayfa şimdlik makul bir sayı gibi duruyor gözüme. Bir şeyler olursa güncellerim buraları :D.

Güncelleme: Günde 40 sayfa  biraz fazla olmuş onu 25 sayfaya çektim. Bu hedefime tutunmaya çalışıyorum.

2) Günde 6 saat uyuduğunuz zaman size yaklaşık ( işte banyodur, falandır filandır ) 17 saatlik bir yaşam süresi kalıyor. Bence 17 saat de makul bir süre. Günde 6 saatten, gece 2 ile 8 arası uyumak tertemiz olur açıkçası.

3) Sağlıklı yaşam adına günde 1 meyve, 1 bardak yeşil çay ve 1 litre su bünyeye alınacak gıdalar olarak buraya yazabiliriz herhalde.

4) Geldik spor’a, sabah 8 ile 9 arasını spora ayırıyoruz. Beni zorlicak madde bu gibi duruyor şimdilik, ama malum “NO PAIN NO GAIN” .

Güncelleme: Bu spor işi her gün olmuyor yahu, onu 3 günde 1’e indirdim.

5) Tabi ki sevdiklerimize daha fazla vakit ayırmamız gerektiği bir gerçek. Bunun için daha planlı yaşamayı öğrenmek lazım galiba diyor. Herkese saygılarımı sunarken sizleri Andy Williams ile başbaşa bırakıyorum. Ne güzel demiş sevgili Andy ” It’s The Most Wonderful Time Of The Year ” sağlıcakla kalın efenim 🙂 .

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *