Startup İstanbul ve Saz Arkadaşları

Startup İstanbul twitter’da da paylaştığım gibi şimdiye kadar Türkiye sınırları içerisinde katıldığım yatırımcı ve girişim yoğunluğu olarak en iyi etkinlikti.
Ekran-Resmi-2014-09-25-15.50.41

Saz arkadaşları derken kastettiğim olay ise Webrazzi Summit‘in ta kendisi olmaktadır. Webrazzi Summit geçen senelerde nasıl oldu bilmiyorum ama bu sene kendisini kurumsal firmaların kıskacına alarak Y-Combinator Mentor Session dışında sıkıcı olmaya aday bir etkinlik ortaya çıkarmış. Zaten Arda Kutsal Doğan Holding CEO’su Arzuhan Doğan Yalçındağ ile konuşurken “summit’e gelmişken bizi de satın alsana” der gibi bir modu vardı :D:D. Bu arada Arda’yı eleştirdiğimi düşünmeyin ADY ile ben de konuşsam ben de gelmişken bizi satın alsana derim yani. Fakat ADY’nin, Arda Kutsal’ın “Fon kurma düşünceniz var mı ?” diye sorduktan sonra işte düşünüyoruz, bakıcaz falan filan demesi bende hayal kırıklığı yarattı. Abi neyi düşünüyosun yahu, sen ADY’sin ya koy masaya 50M $ ortalık şenlensin. Şu Türkiye’de bir tane daha Hasan Aslanoba olmaması bence büyük aile şirketiyiz diye geçinen elemanların büyük ayıbı. Neyse bu konuyu uzatmıyorum.

Webrazzi Summit’ de durum böyleyken Startup İstanbul Webrazzi Summit’e göre baya dolu bir etkinlikti. Zaten Startup İstanbul kendi içinde IBM SmartCamp, String Venture’s Startups ve E-Tohum 15 gibi birbirinden bağımsız 3 etkinliğe ev sahipliği yaptı.

timthumb

IBM SmartCamp, isminde de anlaşılacağı gibi IBM’le birlikte çalışarak bir şeyler üretebilen şirketlerin yer aldığı bir yarışmaydı. Girişimler arasında beni alıp götüren “uhhh abi ne yapmışlar dediğim olmadı” gerçi bu sunumların ( işin içinde IBM olmasından kaynaklanıyor herhalde ) baya bir kasıntı olmasından kaynaklanıyor da olabilir. Sonrasında bakınca Borda ekibinin yaptığı işi sevdim açıkçası. RFID ne kadar çok hoşlaşmadığım bir teknoloji olsa da, problemi çözüyorsa başımın üstünde yeri var (Y) .

joqev3tpubfkfr5mvlu1

Gelelim Starup İstanbul’un gümbürtüye giden, String Ventures ekiplerinin sunum yaptığı etkinliğe, içinde cubic.fm , Gamelooper , E-Municipality ve Fitaborate gibi sağlam girişimlerin ( Tüm listeye burdan erişebilirsiniz ) olmasına rağmen salonda toplam 20 kişi falandık. Şunu da belirtmek lazım String Ventures’ın girişimlerinin sunumları E-Tohum 15’in sunumlarına oranla daha iyi ve akıllıca hazırlanmıştı. Neyse Emrah Yalaz‘un bu durumu enine boyuna düşüneceği kesin, sonuçta onlar adına baya başarısız bir etkinlikti.

winners

Yazıyı fazla uzatmadan E-Tohum 15’e geçiyorum, sunum yapan girşimlerin üçte birinin tam olarak ne yaptığını sunumları bitince dahi anlamamıştık. Dolayısıyla 3-5 tanesi dışında tatsız sunumlardı. Gerçi Dave McClure baya bir dalga geçti sahnede sunumu iyi olmayan girişimlerle biz baya eğlendik ama girişimin kendileri açısından hoş bir durum değildi. Gecenin yıldızı tabi ki Connected2.me oldu. Çok net bir sunumla, yakaladığı traction’ı jürinin yüzüne bam bam vurunca. Çarşı karıştı ve Dave McClure çat diye yatırım yaptı. Connected2.me ekibi Ozan ve Göksu‘nun eline sağlık , ama işler yeni başlıyor tabi. Connected2.me ekibi için şirket değerlemelerinin “sen diyor milyon sen diyor milyaar” tadında bir San Francisco macerası bekliyor. Connected2.me ‘yi yenilenen yapısıyla daha çok duyucaz takip etmeye devam gençler (Y) !!!

Şimdilik durumlar böyle sağlıcakla kalın gençler !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *